Jakou kvalifikaci musí mít školitel obsluh motorových vozíků?

Jakou kvalifikaci musí mít školitel obsluh motorových vozíků?

Problematika školitelů VZV je zmítána řadou polopravd a někdy i účelových lží.

Mezi nejčastější patří tvrzení revizních techniků ZZ, že jen a výhradně revizní technik ZZ může provádět takové školení. To je samozřejmě nesmysl. VZV (dnes motorové vozíky) nejsou vyhrazenými druhy zdvihacích zařízení, ve smyslu stávající vyhlášky č. 19/1979 Sb. (jejíž novelizace je na spadnutí), tudíž taková tvrzení o vyhrazenosti pravomoci revizních techniků ZZ jsou v této souvislosti naprosto účelová.

Propracovanější systém marketingové strategie mají tzv akreditované společnosti podle ustanovení ČSN EN ISO/IEC 17024 (Posuzování shody - Všeobecné požadavky na orgány pro certifikaci osob), která je, jak již sám název normy napovídá, určena pro posuzování shody na orgány pro certifikaci osob. Opět zde není žádný legislativní a dokonce ani normativní základ pro vymezení specifické odborné způsobilosti pro školitele obsluh nebo dokonce jakéhosi zkušebního komisaře obsluh motorových vozíků. Jedná se tedy pouze o produkt na trhu, pro které není žádná legislativní opora a je, z tohoto hlediska, na úrovni kurzu kosmetičky podlahových krytin.

Je samozřejmě otázkou, zda je od našeho státu vhodné, aby školitelé pro obsluhy motorových vozíků neměli předepsánu žádnou specifickou odbornou kvalifikaci. Je tedy na zaměstnavateli, aby podle zákoníku práce (v platném znění) provedl toto odborné školení na takové úrovni, aby jim zaměstnanec pověřený obsluhou motorového vozíku porozuměl. V případě nehody, způsobené nekvalitně proškolenou obsluhou, tedy pokud se podaří zaměstnanci u soudu prokázat, že školení nebylo dostatečně kvalitní, je potom zaměstnavateli přisouzena odpovědnost za špatně odvedenou práci externího školitele.

Dobré shrnutí, na co by se měli zaměstnavatelé při výběru externího školitele nebo pověření vlastního zaměstnance zaměřit je na serveru BOZPinfo. Odkaz na článek zde.

Naše shrnutí:

  • školitelé obsluh motorových vozíků nemají předepsanou legislativou žádnou specifickou kvalifikaci
  • zaměstnavatel odpovídá za provoz všech technických zařízení, včetně kvality organizačních opatření, mezi něž patří i školení ve smyslu §103 zákoníku práce v platném znění, které je možné objednat na stránkách kurzu zde.
  • zaměstnanec pověřený obsluhou motorového vozíku musí být prokazatelně seznámen s jeho obsluhou v rozsahu průvodní dokumentace od výrobce ve smyslu NV č. 378/2001 Sb. a podle §106 zákoníku práce si musí počínat tak, aby svým jednání neohrozil bezpečnost svou nebo ostatních osob, což by porušil pokud by zahájil ovládání motorového vozíku aniž by byl schopen jej bezpečně ovládat.

4 komentáře ke článku “Jakou kvalifikaci musí mít školitel obsluh motorových vozíků?”

  1. Zbyněk napsal:

    dobrý den kde se můžu přihlásit ke kurzu na školitele Obsluh VZV?
    Děkuji za odpověď

    • Ing. Miroslav VALTA, Ph.D., MBA napsal:

      Hezký den, pane Brzulo,
      přihlásit se můžete na kterémkoli kontaktním formuláři na našich stránkách nebo můžete využít formulář u kurzu Koučink, odkaz zde.

      Po přijetí fakturačních údajú si dovolím zaslat Vám zálohovou fakturu a vyřešíme termín realizace.

      Pokud budete cokoli potřebovat doplnit, jsem Vám rád k dispozici.

      Přeji pěkný zbytek dne.
      S úctou Miroslav VALTA

  2. Novotný napsal:

    Dobrý den, mohu se v návaznosti na váš článek zeptat, zda musí mít obsluha motorového vozíku písemné pověření k obsluze vozíku ? Norma 268805 mluví o prokazatelně určené osobě za technický stav a provoz (u nás písemně pověřen vedoucí údržby). Dále norma říká, že provozovatel určí k obsluze osobu odborně, tělesně a zdravotně způsobilou. Určil jsem tedy osobu k obsluze vozíku tím, že jsem ji vyslal na školení, prohlídku ? Nebo musí být písemně pověřená i k obsluze vozíku?
    děkuji Novotný

    • Ing. Bc. Miroslav VALTA, MBA napsal:

      Hezký den, pane Novotný,
      děkuji za zájem o naše články. Každé pověření, ve smyslu §103 zákoníku práce, musí být provedeno na základě zdravotní, psychické a odborné způsobilosti pověřeného k provádění konkrétních úkonů. Formálně může být provedeno pověření jak v rámci pracovních povinností, definovaných v pracovní smlouvě, tak formou pověřovacího dekretu. To se týká i obsluhy technických zařízení a dopravních prostředků. Pokud tedy obsluha nemá v pracovních povinnostech, v rámci pracovní smlouvy, uvedenou obsluhu vozíku, doporučuji vystavit pověřovací dekret, který bude obsahovat všechny povinnosti a pravomoci pro naplnění předmětu odpovědnosti.

      Přeji pěkný zbytek dne a ať se vše jen daří
      S úctou Miroslav VALTA

Přidejte komentář