My zíráme, Vy zíráte

Vážení přátelé, děkuji za spoustu osobních příspěvků zejména k článku „Jsou pokuty od OIP opravdu výchovné?“. Mimo problematiku nesmyslného pokutování zavedených firem a opomíjení státního dozoru nad „rádobypodnikateli v kdečem“ jsem poukázala na nedostatečnou kvalifikaci a znalosti odborně způsobilých osob v PO (v nižší úrovni techniků PO) a odborně způsobilých osob v prevenci rizik.

Nedávno nás náš významný klient požádal, abychom provedli „dodavatelský audit v oblasti BOZP a PO“ u jeho četných smluvních partnerů. Spolu s jeho manažery jsme se pustili do práce a zůstali jsme zírat jako kdysi v reklamě na Vizir. Zjistili jsme, že se v Jihočeském kraji nachází výkvět české inteligence v oboru BOZP a PO a podniká v ní každý, kdo se umí podepsat a zná malou násobilku. Vzorek „odborníků, specialistů, expertů, prezidentů a nevím čeho ještě, jak se titulují“ nám servírovali vedoucí zaměstnanci smluvních partnerů. Ovšem vzorek jimi vypracované dokumentace, zejména pak ke školení o BOZP a PO nebo identifikaci a hodnocení rizik (pokud měli ponětí o čem mluvíme), byl opravdu na úrovni „expertů a prezidentů“. Dokumentace neměla oporu v platné legislativě a odborníci ji snad vymýšleli někdy před 40 lety. Tedy, mezi těmito specialisty mnohdy nechyběli zdatně podnikající sedmdesátníci, kteří celých 21 let od sametové revoluce sladce spali a sem tam něco od někoho, např. od EONu, BOSHE, TUV a podobně, okopírovali. Lahůdkou byla podnikatelka se svým synem, která svého klienta ani neupozornila, že do dnešního dne používá pojem školení I., II. a III. stupně. Tuto dámu si nicméně všichni vychutnali, když měla předvést, jak provádí opakované školení o PO pro zaměstnance. Její tříminutový projev by byla lahůdka pro HZS JČK k odebrání osvědčení.

Pan Mirek Bednárik, který sloužil 20let u HZS nám nedávno napsal (výtah): „Nehledal bych chybu v podnikatelích, ale ve špatném sytému státní správy. Co se týká kvality osob poskytujících služby v oboru BOZP a PO v mnoha případech je to katastrofa. Je to způsobeno tím, že doklad o odborné způsobilosti mohou vystavovat různé školicí střediska. Kde se oprávnění prodává za peníze a nikoliv za vědomosti.
Na druhé straně odebírání dokladu odborné způsobilosti je v pravomoci pouze ministerstva a nikoliv toho kdo ho vydal a certifikoval.
Pokud by to fungovalo tím způsobem, že nedojde k odebrání oprávnění nejen OZO, ale i certifikační organizaci tak by úroveň vypadala trochu jinak.“

A pan Bednárik má pravdu. Bohužel, podnikatele neznalost zákona neomlouvá. Chtěla bych všem podnikatelům připomenout, že za výběr OZO v BOZP, OZO v PR, revizních techniků a jiných poradců nebo expertů si zodpovídají jen oni sami. Koho si vyberou, takovou pokutu dostanou. Při výběrových řízeních nedejte na vyprávění pohádek z minulého století, ale zjistěte si dosažené vzdělání v oboru (VŠB-TU Ostrava, fakulty FBI) a reference. Délka praxe v oboru 50 let a výčet provedených školení v KOH-I-NOORce není žádným kvalifikačním ukazatelem.

7 komentářů ke článku “My zíráme, Vy zíráte”

 1. komentář napsal:

  Souhlas s panem Valtou. Napište to konkrétně. Část VII koresponduje s § 5 odst. 1 písm. c) z.č. 309/2006 Sb.

 2. Zkuste se zamyslet mj. nad pasáží, která pojednává o pracích ve výškách.

 3. Nechci rýpat, ale dodržování některých předpisů může zapřičínit vážné úrazy, popř. i smrtelné. Přečtěte si pořádně například Nařízení vlády č. 28/2002 Sb.

  • Ing. Bc. Miroslav VALTA napsal:

   Hezký den,
   v pořádku, nerýpáte do nás 😀

   Byl by jste prosím tak moc hodný a upřesnil ustanovení NV č. 28/2002 Sb., které podle Vás může zapřičínit vážné úrazy, popř. i smrtelné?
   Práce v lese má svá specifika, která řeší právě NV č. 28/2002 Sb., ale ať čtu jak čtu, nic takového mě do oka neuhodilo 😉

   Děkuji

   Miroslav VALTA

 4. Lumír Sch. napsal:

  Dobrý den,
  Chtěl bych reagovat na tento článek.
  Se vším souhlasím, je pravda, že dělat v OZO v BOZP a PO je dost podceňovaná práce, ale pro mě samotnýho zajímavá a různorodá, a k tomu patří i to setkávání se s rádoby „bezpečáky a techniky PO“, někdy fakt zírám.
  A ted k výhradám, myslíte si, že jen Vy, kteří míte vzdělání VŠB-TU Ostrava, fakulty FBI , jste ti nejlepší a nejvíc erudovaní odborníci, kteří jediní můžou poradit a všemu rozumí, myslím tím v těchto oblastech?
  Děkuji za odpověd
  s pozdravem Lumír Sch.

  • Dr. Ing. Jana MATUROVÁ napsal:

   Hezký den, pane neznámý Lumíre.
   Klidně jste mohl napsat své jméno, nebo něco bližšího o sobě, abychom jen tak anonymně nekomunikovali 😉 .
   Jsem moc ráda, že jste jedním, spíš z mála odborníků, kteří zasvětili svůj život práci v požárně bezpečnostním inženýrství. Kéž by nás takových bylo čím dál tím víc. To je ale jenom moje přání, protože vydávání množství osvědčení se děje jak na běžím páse. Akreditované firmy z toho mají zisk, takže proč nevydat odbornou způsobilost každému, kdo o to požádá, že? Za pouhých 6.000,-Kč se z Vás stane odborník na prevenci rizik v BOZP. To je opravdu směšné. Poděkovat bych chtěla HZS krajů, kteří při konání zkoušek z odborné způsobilosti v PO „přitvrdily“ a „vystupňovaly“ odborné nároky.
   Opravdu si myslím, že my, kteří máme vysokou školu v oboru požárně bezpečnostního inženýrství jsme velmi dobře odborně připraveni pro svou práci a pokud k tomu přidáme i praxi kolem pěti let, jsme schopni plnit ty nejsložitější úkoly. Přece si nikdo nemůže myslet, že nějaký třídenní přípravný kurz před zkouškou z prevence rizik může nahradit šestileté (bakalářské a magisterské) studium na FBI a pokračující pětileté doktoranské studium. Samozřejmě i vysokoškoláci se musí dále vzdělávat formou samostudia a kvalitních kurzů. Nebo byste chtěl, aby Vás v nemocnici operoval ošetřovatel se základním vzděláním na místo atestovaného lékaře? Nebo byste svěřil své právní záležitosti sekretářce v advokátní kanceláři místo vysokoškolsky vzdělanému právníkovi? Asi ne, a tak je to i v našem oboru. Jak už jsem psala v jiném příspěvku, poslední rozhodnutí je na zaměstnavateli/podnikající právnické nebo fyzické osobě, koho si za poradce zvolí 😀 .
   Děkuji za příspěvek Jana Maturová

 5. Chacha napsal:

  To mohu podepsat. Kvalitní bezpečnost se nenosí, naco taky. To stojí jenom peníze a lidi zdržuje od práce. Mirko Eliášek, OZO v PO a prevenci rizik

Přidejte komentář