Kulaté razítko?

Věříte na zázračnou moc kulatého razítka? Nejste sami. Mezi veřejností je rozšířen názor, že každý, kdo opatří dokumentaci nebo dokument kulatým razítkem je státem uznávaný odborník. Přestože je absolutně bezcenné, vyvolává u vás respekt.

Celou dobu svého podnikání se setkávám s názorem, že dokumentace opatřená jakýmsi kulatým razítkem je nenapadnutelná a její tvůrce si za ni ručí. Určitě jste se setkali s názorem svých klientů, že „mají všechny revize v pořádku, protože Franta Skočdopole má kulaté razítko a Franta dostane pokutu, kdyby něco… a my jsme z obliga“. A to „kdyby něco… a z obliga“ je ten největší omyl živnostníků a podnikatelů. Franta vám opravdu za nic neručí a nezodpovídá. Franta si jen nechal vyrobit za 100,-Kč kulaté razítko se svým jménem. A stejně tak to může udělat i Pepa, Tonda nebo Lojza. Pánové mohou pracovat jako revizní technici, auditoři, školitelé, specialisté, experti, koordinátoři BOZP, odborně způsobilé osoby v prevenci rizik, prezidenti nebo třeba prodejci zdravé výživy a zvlhčovačů vzduchu. Podle Zákoníku práce ale pánové nezodpovídají za nic, protože za všechno zodpovídáte vy jako zaměstnavatel nebo podle Zákona o PO podnikající fyzická nebo právnická osoba. A vy také zaplatíte pokutu uloženou státními orgány za to, že vám pánové neodvedli kvalitní služby. Ano, a teprve následně se můžete soudit o náhradu škody.

A naopak je tu i druhé kulaté razítko se státním znakem. Státní znak smějí používat fyzické osoby a instituce pouze v souladu se zákonem č. 352/2001 Sb., který stanoví podrobnosti o užívání státního znaku, případně osoby a instituce, kterým to umožňuje zvláštní zákon. V ostatních případech je používání státního znaku trestné. Razítko se státním znakem podléhá přísné evidenci a prokázat se jím mohou v oboru BOZP nebo PO například soudní znalci, autorizovaní inženýři a architekti činní ve výstavbě (nižší úroveň jsou autorizovaní technici).

Příklad bezcenného kulatého razítka, které si může kdokoliv nechat vyrobit:

Příklad razítka se státním znakem:3 komentáře ke článku “Kulaté razítko?”

 1. Jiří HERINK napsal:

  Vážená paní Maturová !
  Srdečně zdravím a moc děkuji za Vaše vysvětlení, mám stejný názor a chtěl jsem jen potvrdit, zdali
  to tak je, či není. Já jsem prozatím jen dával svoje firemní razítko, tedy bez čísla odbornosti.
  Ještě jednou děkuji a přeji hezký zbytek týdne a co nejdelší babí léto.
  Mějte se moc fajn.

  Jirka Herink.

 2. Jirka Herink napsal:

  Dobrý den.
  Připojuji se k problematice používání razítek, přesněji řečeno kulatých razítek odborně způsobilými osobami. Jsem OZO v prevenci rizik v oblasti BOZP. Zkoušky jsem složil letos na jaře a zatím jsem si ještě neopatřil razítko. Z článku v odborném časopisu BEZPEČNOST A HYGIENA PRÁCE č.6/2011-Používání razítek OZO(str.16)-jsem se dozvěděl, že razítko OZO nesmí mít kulatý tvar (autorka JUDr.Anna Samková se odvolává na zák.č.352/2001 Sb.). V tomto zákoně jsem nic takového ale nenalezl,je především o používání státních znaků na razítku. Přitom všichni moji kolegové (OZO)kulaté razítko mají a používají ho. Já jsem tím tak trochu hendicapován, neboť, jak jste správně uvedli ve svém článku,povědomí „zázračnosti kulatého razítka“ je ve veřejnosti velmi silné. Stal se mi i případ, že mi byla vypovězena smlouva s odůvodněním, že nemám odbornost (a kulaté razítko). Rád bych věděl,jak to tedy s těmi kulatými razítky je, zdali se smějí či nesmějí používat a jaké jsou eventuální sankce v případě, že člověk kulaté razítko používá v rozporu se zákonem. Snad někdo podá dostatečné vysvětlení. Nejen pro mne, ale i pro všechny kolegy-OZO v různých oblastech činnosti. Z časopisu BHP jsem se to nedozvěděl.

  • Dr. Ing. Jana MATUROVÁ napsal:

   Hezký den, pane Henriku,
   samozřejmě máte pravdu, kulatých razítek si můžete nechat vyrobit kolik chcete. Ve svém příspěvku jsem se snažila odlehčenou formou vysvětlit, že kulaté razítko je pořád v povědomí některých lidí jakýmsi zaklínadlem neomylnosti a nepostižitelnosti.

   Nikdo nemá právo, a není ani žádný předpis, který by Vám přikazoval, jaký tvar má mít Vaše razítko, pokud ho chcete používat. Paní JUDr. Samková se ve svém výkladu mýlí, protože zmiňovaný zákon č. 352/2001 Sb., je o používání státních symbolů a ne o používání razítek ve tvaru kruhu.

   Tak tedy, dejte si do svého razítka potřebné osobní údaje nebo logo Vaší firmy, tak jak Vám to bude pro reprezentaci Vašeho podnikání vyhovovat.

   Já osobně takové razítko již nepoužívám, uvádím jen své jméno, odbornost a číslo osvědčení, a doposud s tím nikdo z klientů neměl problém.

   Mějte se moc hezky, s pozdravem Jana Maturová

Přidejte komentář